2017 թվականի հոկտեմբերի 1-ից համալսարանում գործում է Տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների ու էլեկտրոնիկայի ինստիտուտը, որը ձևավորվել է ՀԱՊՀ Քոմփյութերային համակարգերի և ինֆորմատիկայի, Կիբեռնետիկայի ու Ռադիոտեխնիկայի և կապի համակարգերի ֆակուլտետների միավորման արդյունքում:
Նորաստեղծ ինստիտուտի առաքելությունը տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների ու էլեկտրոնիկայի ոլորտի բարձրորակ կադրերի պատրաստումն է: Այնպիսի կադրեր, որ կարողանան բավարարել ոլորտի ձեռնարկությունների մուտքային պահանջները, հարցազրույցների միջոցով ընդունվեն աշխատելու այդ ձեռնարկություններում: ՏՀՏԷ ինստիտուտը կազմավորվել է մեր համալսարանի 3 ֆակուլտետների միավորման արդյունքում: Ընդ որում միավորումը մեխանիկական չէ: Բազմաթիվ միջոցառումներ են իրականացվել և շարունակում են իրականացվել, որոնք նպաստել են շուկայի համար մրցունակ կադրերի ստեղծմանը: Որակյալ մասնագետներ ունենալու համար նախ փոփոխություններ են կատարվել կրթության բովանդակության մեջ: Վերանայվել են ուսումնական պլանները, առարկայական ծրագրերը և դրանց մի մասն արդեն համապատասխանեցվել է ոլորտի ձեռնարկությունների ժամանակակից և միջազգային պահանջներին, իսկ որոշ մասը դեռևս փոփոխման փուլում է: Այս ամենից զատ, ուսումնական գործընթացի արդյունավետության համար նախատեսված է դասախոսական կազմի վերապատրաստում, որպեսզի դասախոսը կարողանա այդ նոր բովանդակությունը համապատասխան որակով մատուցել ուսանողներին:
Ինստիտուտում հիմնականում դասավանդում են Պոլիտեխնիկի դասախոսները, բայց նաև առաջատար ընկերությունների աշխատակիցներ: Կառավարման մարմիններն են՝ ինստիտուտների գիտական խորհուրդները և տնօրինությունը: Այս ամենից զատ, ստեղծվել է ևս մեկ՝ կառավարման բոլորովին նոր մարմին, որը կոչվում է Հովանավորների խորհուրդ, որի հիմնական նպատակը կրթության որակին աջակցելն է` երկու ուղղություններով: Առաջինը` ընթացիկ տեխնիկական բազան բարելավելն է և երկրորդը` մասնագիտական աջակցություն ցույց տալը:
Կարելի է նաև սահմանել տարբերակված աշխատավարձեր, ինչը լուրջ խթան կլինի դասախոսների աշխատանքի լավագույն դրսևորման համար: Մյուս առանձնահատկությունն էլ այն է, որ ինստիտուտը հնարավորություն ունի ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալելու:
Այստեղ կարող են ստարտափներ ստեղծել կա՛մ առանձին ինստիտուտային, կա՛մ համատեղ ձեռնարկությունների հետ: Սա ևս կնպաստի ուսանողների ուսման որակի բարձրացմանը: Ինստիտուտը շարունակելու է սերտ համագործակցությունը իր վաղեմի գործընկեր «Սինոփսիս Արմենիա»-ի հետ, որովհետև համագործակցության մոդելը հաջողված է և այն շարունակելու է գործել: Ավելին` նման արդյունավետ համագործակցության դեպքերը նորաստեղծ ինստիտուտում շատանալու են և ինստիտուտի ստեղծման հիմնական նպատակներից մեկն էլ այն է, որ հաստատվի բուհ-արտադրություն կապը ոչ ձևականացված, այլ իրական:

Information and communication technology and electronics institute functions at the university from 2017, October 1, which was formed as a result of consolidation of faculties of Computer Systems and informatics, Cybernetics and Radio engineering, and communication systems.
The mission of the newly-established institute is the preparation of high profile specialists in the sphere of information and communication technology and electronics. The specialists should meet the demands of entry requirements of the enterprises of the sector, and get hired by those enterprises after passing the interview process. ICTE Institute was formed as a result of consolidation of three faculties of our university, taking into account the fact that the consolidation does not bear any mechanical actions. Numerous events were carried out and continue to be carried out, that promote the development of competitive specialists for the market. Changes have been implemented in the content of the education to have qualified specialists. The syllabus and program of studies have been reviewed, a part of which has already been adapted to the modern and international requirements of the enterprises of that sector, and some of which are still in the process of changes. Besides, for the productivity of the teaching process, training for the teaching staff is envisioned, so that the lecturer can transmit that new content to the students in proper quality.
Lecturers of the Polytechnic predominantly teach at the Institute, as well as employees from the leading companies. The governing bodies are the Scientific Council and the directorate of the Institutes. Besides, a completely new governing body has recently been established that is called Board of Sponsors, the main goal of which is to support the quality of education in two directions. First direction is the improvement of the technical base and the second direction is the professional support.
We can also determine differentiated salaries that will become a serious incentive for the best demonstration of the work of the lecturers. The other peculiarity is the possibility of the institute to organize entrepreneurial activities.
They can establish startups either as inside the institute (internal) or as joint ventures. This will also incentivize the students to improve their quality of studies. The Institute will continue its close cooperation with its partner organization “Synopsys Armenia” as the cooperation model is successful and will continue its functioning. Moreover, such effective cooperation cases in the newly established institute will increase in number and one of the main goals of the institute is the establishment of the connections between the HEI and production, not to be on paper but be on real grounds.