Գլխավոր / Ինստիտուտներ / Էներգետիկայի էլեկտրատեխնիկայի ինստիտուտ / Ինստիտուտ
Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի (ՀԱՊՀ) Էներգետիկայի և էլեկտրատեխնիկայի ինստիտուտը ստեղծվել է Համալսարանի Գիտական խորհրդի 2015 թ. օգոստոսի 28-ի որոշմամբ` ելնելով համալսարանի ուսումնական կառույցների ներ­կա իրողություններից բխող խոշորացման գործընթաց իրականացնելու անհրաժեշ­տու­թյու­նից, նպատակ ունենալով գիտակրթական հզոր միավորի ձևավորում՝ Էներգետ­իկա­կան և Էլեկտրատեխնիկական ֆակուլտետների միաձուլման միջոցով, ձևավորե­լով ուսում­նական նոր կառուցվածքային ստորաբաժանում՝ «Էներգետիկայի և էլեկտրա­տեխ­­նիկայի ինստիտուտ»  (ԷԷԻ) անվանմամբ:
Համալսարանի Հոգաբարձուների խորհուրդը իր 24.10.2015 թ. թիվ 10/15-02 որոշ­մամբ հավանություն է տվել Համալսարանի Գիտական խորհրդի որոշմանը, ինստի­տուտի գոր­ծունեության սկիզբը սահմանելով 2016թ. փետրվարի 1-ից:
Էներգետիկայի և էլեկտրատեխնիկայի ինստիտուտը ներառում է հետևյալ 5 մաս­­նագիտական ամբիոնները և 1 սեկտոր՝

Institute of Energetics and Electrical Engineering of National polytechnic university of Armenia (NPUA) was established by the decree of August 28, 2015 of the university Scientific Council, arising from the modern day necessity to implement an enlargement process of the educational structures of the university, targeting the formation of a powerful scientific and educational unit by the merging of the faculty of Energetics and Electrical engineering faculty, while forming a new educational structural department named as “Institute of Energetics and Electrical Engineering” (IEEE).
The Board of Trustees of the university by its 24.10.2015 number 10/15-02 decree approved the decree of the Scientific Council of the university, determining the start of institute operations from 2016, February 1.
Institute of Energetics and Electrical Engineering encompasses the following 5 specialized chairs and 1 unit, namely: