Տեխնոլոգիական կրթություն՝ տեխնոլոգիական Քոլեջում
Այստեղ սովորելը բարդ, սակայն հաճելի ու բավականին հետաքրքիր է. ուսանողը գիտի՝ իրեն կրթում են լավագույն մասնագետները։
Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Քոլեջն ինժեներ-մասնագետների կոփման դարբնոցն է: Տեխնոլոգիական Քոլեջի տնօրեն Էլբակ Էլբակյանը հպարտորեն է նշում է, որ տեխնիկական գիտելիքները հղկում են մարդուն, հետևաբար, եթե նույնիսկ քոլեջի շրջանավարտներն ուսումը չեն շարունակում նույն ոլորտում, միևնույնն է, նրանք արդեն ինժեներ են, և առանձնանում են իրենց ինժեներական մտածողությամբ:
Քոլեջի՝ հաջողության գրավականը տեխնիկական կրթությունն է, եղածով չգոհանալն ու տեղում երկար ժամանակ կանգ չառնելը, այլապես այսօրվա ինովացիաներով հարուստ կյանքում կարող է ուսումնական հաստատությունը դուրս մնալ ժամանակի հոսքից, իսկ բազմաթիվ ու բազմազան նորարարական կրթական գործիքակազմերը գալիս են լրացնելու նորարարական մեթոդներով հագեցած դասապրոցեսը:
«Վարպետաց դասեր,- այսպես է բնութագրում Էլբակ Էլբակյանը իրենց մոտ անընդմեջ տեղի ունեցող հանդիպումները,- մենք կարևորում ենք ոլորտում հաջողություններ ունեցած մարդկանց հետ հանդիպումներն ու իրենց հաջողության գաղտնիքը սաների հետ կիսելը»:
Քոլեջի հաջողությունների մասին է փաստում նաև ընդունելության մրցույթը: Նախորդ տարի 185 տեղի համար դիմել էր 352 աշակերտ: Իսկ այս տարի, չնայած այն հանգամանքին, որ հանրապետության բոլոր քոլեջներում 25%-ով տեղերի թիվը նվազել է, Պոլիտեխնիկի Քոլեջում այն կազմել է 10%, այնուամենային դիմորդների թվաքանակը կազմել է ավելի քան 500 աշակերտ, ինչը նշանակում է, որ մրցույթի գործակիցը այս պահին ավելի քան 3 միավոր է:
«Միջին մասնագիտական կրթական համակարգում Պոլիտեխնիկի Քոլեջն այսօր բարձր վարկանիշ ունեցող ուսումնական հաստատություններից  է, և դա ամենօրյա ազնիվ և բարեխիղճ աշխատանքի արդյունք է: Նախկինում ևս Քոլեջն ունեցել է նույն հնարավորությունները, ինչ այսօր, սակայն, լիարժեք չի օգտագործել:  Երբ Քոլեջի ուսանողը գիտակցում է, որ Պոլիտեխնիկի ողջ նյութատեխնիկական բազան կարող է նաև ինքն օգտագործել, բնականաբար, ոգևորվում է: Մենք նույն այդ լաբորատորիաները փորձում ենք օգտագործել հնարավորինս շատ՝ ավելի բանիմաց մասնագետներ պատրաստելու նպատակով: Դրան զուգահեռ, Քոլեջում այժմ գործում են ներքին կարգապահական կանոններ, որոնք աշխատում են առանց շեղումների: Քոլեջը հնարավորինս ապահովում է մասնագիտական ուսուցման պատշաճ միջավայր՝ արդիական արվեստանոց-արհեստանոց-լաբորատորիաներով: Կարծում եմ Քոլեջի վարկանիշի բարձրացման հիմնական պատճառները սրանք են»,- հավելեց Է.Էլբակյանը:
Քոլեջի նպատակն է ապահովել որակյալ և ժամանակի պահանջներին համապատասխան կրթություն: Այստեղ ձևավորված է սովորելու և մշտապես կատարելագործվելու առողջ միջավայր: Քոլեջն առաջարկում է համակցված ծրագրեր, որոնք զարգացնում են սովորողի տրամաբանական, ստեղծագործական և վերլուծական մտածողությունը, խթանում թիմային աշխատանքի ունակությանը:
Միջազգային արդյունավետ կապերի շնորհիվ Քոլեջը բարձր հեղինակություն է վայելում նաև մեր երկրի սահմաններից դուրս, իսկ շրջանավարտները հնարավորություն են ստանում նաև հաղորդակցվելու ոլորտի առաջավոր փորձին՝ զարգացնելով գործնական կարողություններն ու հմտությունները:
Շնորհիվ ուսանած մրցունակ գիտելիքների ու հմտությունների՝ քոլեջի շրջանավարտները ոչ միայն կարճ ժամանակում աշխատանք են գտնում, այլև հրաշալի հնարավորություն ստանում արտոնյալ պայմաններով շարունակել ուսումը Պոլիտեխնիկական համալսարանի բակալավրական կրթական ծրագրի 2-րդ կուրսում, ստանալ բակալավրի, մագիստրոսի որակավորումներ, իսկ նրանցից լավագույնները` նաև տեխնիկական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան:
Քոլեջում դասավանդում են Պոլիտեխնիկական համալսարանի բազմափորձ դասախոսները: Քոլեջի ուսանողներն օգտվում են համալսարանի կրթական ծրագրերում սովորող ուսանողների բոլոր իրավունքներից: Շրջանավարտներին տրվում է համապատասխան մասնագիտության գծով տեխնիկի որակավորում:

Technological education – technological College
Studying here is difficult yet pleasant and interesting: the student knows that the best specialists educate them.
College of the National Polytechnic University of Armenia is the workshop of engineering profession. Director of the technological College Elbak Elbakyan proudly points out that technical knowledge educate a person and even if the graduates do not continue their education in the same sphere, they are engineers and are distinguished by their engineering thinking.
The key to success of the College is the technical education, and not keeping in the same place for a long time otherwise in current innovation rich life, the educational institution can be left out and different innovative educational tools will fill the process full of innovative methods.
“Master classes – Elbak Elbakyan characterizes the continuing meetings at the college – we attach importance to meetings with people who achieved success and to share the secret of their success with the students”.
Current picture of admission application at NPUA College for 2018/2019 academic year
Admission competition proves the successes of the College. Last year 352 schoolchildren applied for 185 places. And this year, despite the fact that places in all colleges decreased by 25 percent, it comprised 10 percent at the Polytechnic College but the number of applicants is more than 500 schoolchildren that mean that competition coefficient is more than 3 units right now.
“In the system of middle special education the Polytechnic College is an educational institution having high rating and it is the result of honest and scrupulous work.
The college also had the same opportunities in the past but did not fully use it.
When College students realize that they can also use the materials and technical base of the Polytechnic University as well, they get motivated more and more. We try to use those laboratories as much as possible to prepare more knowledgeable specialists. Nowadays, internal code of ethics also functions at the College parallel to it that is strictly followed. The college provides professional teaching environment with its modern workshops and laboratories. I think that the main reasons for the increase of College rating lie here” – said E. Elbakyan.
The aim of the College is to provide high quality education and in compliance with time requirements. A healthy environment to study and always improve is formed here. The College offers combined programs that develop logical, creative and analytical thinking of the students, and encourage teamwork skills.
Thanks to international efficient connections the College has high reputation even beyond our country’s border and the graduates get opportunities to communicate with the leading experience of the sphere while developing their practical capabilities and skills.
Thanks to competitive knowledge and skills not only college graduates find jobs quickly but also gets excellent opportunities to continue their education at the bachelor’s degree program of the second year at the Polytechnic University with special benefits, get bachelor’s and master’s degree qualifications and the best from them will get a scientific degree of PhD in sciences.
Experienced lecturers teach at the College of the Polytechnic University. College students also use all the rights that are studied by study programs.